Rodinný dům vs byt

Každý z nás má svou vlastní představu o ideálním bydlení. Pro někoho je tou nejlepší volbou život v rodinném domě, obklopeném prostornou zahradou. Jiní lidé naproti tomu preferují pohodlí útulného bytu. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody obou těchto možností? Proč je pro některé z nás bydlení v rodinném domě požehnáním a pro jiné peklem? A co tak lákavého či naopak odpudivého skýtá život v bytovém domě?

Obrovskou výhodou rodinného domu je velká míra soukromí, kterou svým obyvatelům zpravidla poskytuje. Zatímco ve většině standardních bytů jsme od sousedů odděleni stěnami na náš vkus mnohdy nedostatečně silnými, v domě je prostorová izolace výraznější. Díky tomu nejsme odvedle rušeni rámusem všemožného charakteru. Ať už se jedná o hádku manželů v krizi nebo hlasitý povyk z bujarého večírku. Tento benefit navíc funguje i obráceně: Nejsme tolik rušeni a sami tolik nerušíme. V bytě bychom si za hlučné luxování uprostřed noci nejspíš vysloužili minimálně ošklivé pohledy sousedů během následujícího dne. V domě si můžeme o půlnoci vesele skákat přes švihadlo a nejspíš tím nikoho nerozzlobíme.

Bydlíme-li v bytě, nacházíme se v podstatně těsnějším sepětí se svými sousedy i co se týče praktických stránek ohledně údržby bytu a celého domu. Rozhodnutí o případných úpravách a vylepšeních neleží pouze na našich bedrech. Jsme součástí společenství vlastníků bytů v konkrétním bytovém domě. Podoba a načasování každé významnější události závisí i na vyjádření ostatních nájemníků. Sousedi nás mohou přehlasovat a požadovat náš finanční příspěvek na rekonstrukci společných prostor, která nám přijde zbytečná. Existuje riziko, že budou naopak zavírat oči před problémy, jež jsou podle nás velmi palčivé. V rodinném domě si naproti tomu sami určujeme, kdy se pustíme do jakékoliv formy péče o nemovitost. Tato svoboda je ale vykoupena faktem, že financování každé takové akce je také zcela na nás.

Co se týče nákladů na provoz, záleží u bytu i rodinného domu na více stěžejních faktorech. Výhřev bytu, obzvlášť v dobře zatepleném činžovním domě, vyjde většinou laciněji než vytopení samostatně stojícího rodinného domu. Důležitou roli ohledně výše různých poplatků hraje i forma vlastnictví bytu, nakolik má společenství vlastníků schopného správce či jak rozlehlý byt je. V rodinném domě si můžeme přitápět alternativními zdroji a sami si volíme způsob zavedeného vytápění. Pokud k domu patří i větší zahrada, musíme k celkovým nákladům připočíst rovněž finance spojené s její údržbou, ať už se jedná o koupi nové sekačky nebo výměnu plotu okolo pozemku. Zároveň se však můžeme těšit z příjemných chvil zde strávených a drobně si přilepšit pěstováním různých zahradních plodin.

Obecně lze říci, že život v bytě je v mnoha aspektech jednodušší, protože se o řadu záležitostí dělíme s více lidmi nebo je za nás vyřeší někdo jiný úplně. Navíc odpadá fyzická práce na zahradě, která není oblíbenou volnočasovou aktivitou všech bez výjimky. Pro někoho je život v bytě naopak příliš tísnivý a svazující. Lidé, kteří raději vše řeší na vlastní pěst, potřebují dostatečný prostor, naprosté soukromí a umí si i s jednodušší opravou doma poradit sami, najdou uspokojení spíše v bydlení v rodinném domě se zahradou.